"Enter"a basıp içeriğe geçin

What’s New in Cloud Director 10.1

Bu yazımda vCloud Director’ın yeni sürümünde gelen yenilikler hakkında bilgi vereceğim. vCloud Director 10 versiyondan sonra 10.1 versiyonda versiyon numarasında küçük bir değişiklik yapılmış gibi görülebilir fakat bu sürümde bir çok majör yeni özellik eklenmiş ve değişiklik yapılmış.

En önemli değişiklik ürünün ismi artık “Cloud Director” oldu.

Arayüz İyileştirmeleri

  • Bu sürümle beraber Adobe Flex UI tamamiyle kaldırılmış. Artık Cell-management tool ile aktif edilemiyor. HTLM5 arayüz dönüşümü %99,9 olarak tamamlanmış görünüyor.

  • Gelişmiş bir arama mekanızması eklenmiş.
  • Birden fazla VM,vAPP seçip işlem yapılabiliyor.
  • Üst menü artık dikey değil yatay şekilde dizilmiş. İstenirse eski menüye dönülebiliyor.
  • Birden fazla sanal makinenin konsolune tek ekrandan erişmek mümkün
  • vCenter power off durumdayken yapılabilen import işlemi artık sanal makine açıkken yapılabiliyor. Zor bir operasyon bu özellikle çözülmüş olmuş.
  • Sanal Sunuculara renk badge leri verilip metadata gruplanabiliyor.

APP LAUNCPAD


Vmware’in daha önce satın aldığı Bitnami’nin içeriğindeki uygulamaları hızlı şekilde Cloud Director üzerinde açılabiliyor. Buradaki kataloglardaki uygulamalar sanal makine şeklinde Cloud Provider tarafından ekleniyor ve müşterilere sunuluyor. Cloud Director’ın bu şekilde gömülü bir desteği olmadan önce de desteği bulunuyordu bu konudaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Container Service Extension (CSE) 2.6

Cloud Director üzerinde Kubernetes Cluster veya PKS Kubernetes Cluster’ ları daha önceki versiyonlarda sadece komut satırıyla yönetililebiliyordu. CSE 2.6 ile beraber bir arayüz yardımıyla Cloud Director üzerinden çok kolay şekilde yönetilebilecek. Bu konuda ayrı bir yazı yazmayı planlıyorum.

NSX-T Yenilikler

IPSec VPN, Dedicated External Network ve BGP desteği eklenmiş. NSX-V’deki diğer özelliklerin (Load Balancer gibi) eklenmesine devam edilecekmiş. NSX-T 3.0 için yeni bir patch yayınlanacakmış. En önemli beklediğim bir özellik olan NSX-V >NSX-T Cloud Director Migration Tool ilk versiyonu yayınlandı.

Encryption as a Service

Uzun zamandır beklediğim ve sürekli sorulan bir özellik olan vSphere Encryption artık Cloud Director tarafından da destekleniyor. Böylece aşağıdaki üç modelde müşteriler Encryption hizmeti alabilecekler.

  • Cloud Provider’ın yönettiği tüm organizasyonlara ait sanal makineler Encryption ediliyor.
  • Cloud Provider belli bir müşteri ayrı bir Storage Profile yapıp bunu organizasyona tanımlayıp Encryption yapılacak sanal makineleri yönetimini müşteriye bırakıyor.
  • Cloud Provider’ın müşteriye verdiği dedicated vCenter ya da PVDC üzerinde Encryption uygulanabiliyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.