"Enter"a basıp içeriğe geçin

Veeam Cloud Connect Replication

Ortamımızdaki Veeam Backup&Replication yazılımını kullanarak Cloud Service Provider‘dan Veeam Cloud Connect Replication hizmeti satın alarak bizim için tanımlanan alana Sanal Sunucu replikasyonu yapabiliriz. Tanımlanan bu alanlarda replike ettiğimiz sanal sunucumuzu felaket anında açıp kullanabiliriz.

Replikasyona başlamadan önce VBR’a Service Provider eklenmiş eklenmiş olmalıdır. Bizim örneğimizde Cloud Service Provider‘da VMware vCloud Director yazılımı kullanılmaktadır. vCloud Director üzerinde RAM,CPU ve Disk(OVDC) kaynakları servis satın alımı sırasında tanımlanmıştır.

VBR üzerinde Home Sekmesinde bulunan “Replication Job” seçimi ile devam edilir. Job ismi ve açıklaması girilir.

Add ile replike edilmek istenen sanal makine seçilir.

Replikasyon yapılacak vCloud Director organizasyonu üzerindeki kaynaklar (OVDC) seçilir.

Bandwith utilizasyonuna yönelik olarak isteğe bağlı WAN Accelaration(Opsiyonel) proxy sunucularından faydalanılır (kaynakta ve hedefte ) ya da Direct seçilebilir.

Uygulama tabanlı yedeklemelerin tutarlı olabilmesi adına awareness backup tanımlarının yapıldığı pencerede düzenlemeler yapılır.

Job schedule tanımları yapılır. Apply ile replikasyon job’ı tanımlanır.

Replike edilen Sanal Sunucuyu Açma

Cloud Service Provider’a replike edilen sanal sunucuları felaket durumunda istenilen zamanda açılıp. Cloud Service Provider’ın vCloud Director’ arayüzünden tüm Sanal Makine işlemleri gerçekleştirilebilir.

Öncelikli olarak bir Home sekmesinden Failover Plan’da Cloud Connet(vCloud) seçilir.

Açılan menüde Failover Plan’a isim verilir.

Sonrasında hangi Sanal Makinelerin bu plan’a dahil edileceği seçilir.

Yapılan işlemlerin bir özeti görüldükten sonra Finish ile tamamlanır.

Fail over plan oluşturulduktan sonra Start ile Sanal Makine,Service Provider’ın vCloud Director ortamında önceden belirlenen kaynaklarda açılır. Eğer istenirse Test için sunucular vCloud Director üzerinde açılabilir.

Yapılan işlemler açılan ekrandan takip edilebilir. Adımlar başarılı sonuçlandığında Sanal Sunucu ,vCloud Director’da tanımlanan alanda Power On edilip kullanıma hazır hale gelmiş olur.

Bu yazı yorumlara kapalı.