"Enter"a basıp içeriğe geçin

Edge Service Gateway-Load Balancer

Önceki yazılarımda NSX Edge ‘i incelemiştim. Bu yazımda NSX ESG üzerinde Load Balancer tanımının nasıl yazılmasını inceleceğim. Tenant arayüzünden ESG’i yönetebilmek için öncelikli olarak Advanced Edge‘e çevrilmiş olmalıdır.

vCloud Director tenant arayüzüne giriş yapıldıkdan sonra Network sekmesi altındaki  Edges menüsünde  Edge Gateway üzerindeyken  Configure Services ‘e tıklanır.

Load Balancer menüsüyle Uygulamalarınızın koştuğu serverlar arasında Web-Https trafiğinin iş yükünü dağıtalım. Öncelikli olarak Status den enabled deyip Save Changes ile Load Balancer özelliği aktif edilir.

Sonrasında Pools sekmesde artıya tıklanır.

Açılan ekranda hazırlanacak kurala Web-Pool isimini verelim,  Load Balancer algoritması ve eğer isteniyorsa monitoring özelliği seçilir.

Members sekmesinde artı ile bu poola eklenecek sanal sunucuların  seçilir.   Load balaced edilecek sanal sunucunun IP si ve port numarası girilir. Ayrıca bu IP ye ortalama kaç isteğin geleceği weight menüsünden girildikten sonra keep deyip ilk sanal sunucu pool’a eklenir.

Aynı şekilde ikinci sanal sunucu bilgileri girildikten sonra  keep ile devam edilir.

Pool hazırlandıktan sonra dış dünyadan bu sunuculara erişim için Virtual Server eklenmelidir. Virtual Server sekmesinde  Artı ya tıklanır.

Açılan menüde Name ile kurala isim verilir. Load Balancer Reel IP’si seçilir sonrasında  hangi protocol ve port load balanced edilmek isteniyorsa girilir.  Enabled Virtual Server ile aktif edilir sonrasında Keep ile yapılan değişiklikler kayıt edilir.

En son olarak Firewall üzerinden LB virtual IP sine 443 portuna gelecek istekler için Firewall makalemdeki örnekler gibi izin verilmelidir.

Bu yazı yorumlara kapalı.